Zwrot akcji w sprawie Komunii świętej dla protestantów?
Bätzing powiedział w liście do duchowieństwa opublikowanym 1 marca, że powinni udzielać Komunii Świętej niekatolikom tylko wtedy, gdy o to poproszą, a wcześniej zbadają swoje sumienia.
Bätzing wydał ten list przed trzecim Kongresem Ekumenicznym, który będzie miał miejsce we Frankfurcie w dniach 13-16 maja.
W czterostronicowym liście przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec powiedział kapłanom, że nie może być "ogólnego, międzywyznaniowego przyjmowania Eucharystii", ani "nowych form celebracji Eucharystii".
Napisał także, że "warunkiem godnego przyjęcia darów eucharystycznych, zarówno dla katolików, jak i niekatolików, jest rachunek sumienia".
"Jako pasterze szanujemy decyzję sumienia, kiedy ktoś przyjmuje Komunię świętą po poważnym badaniu i zgodnie z wiarą katolicką" – napisał niemiecki biskup.
Niemcy cofną się przed wprowadzeniem interkomunii?
Wypowiedz ta musi budzić wątpliwości. Po pierwsze nie zgody w Kościele katolickim na interkomunię nie zależnie od stanu sumienia, a po drugie kryterium sumienia przeważnie służy w dyskursie liberalnych duchownych temu by relatywizować stabilne nauczanie Kościoła.